Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - X-Men: Era Apocalypse'a tom 2 Rządy

W swojej recenzji pierwszego tomu Ery Apocalypse'a zwracałem wiele uwagi na spory element nostalgii, jaki wiązał się z wydaniem tego komiksu. Widać, że Mucha kieruje się głównie do fanów ery TM-Semic, którzy wychowywali się na zeszytowych przygodach X-Men i nie dane im było poznać zapowiadanej wielkiej historii, która odmieniła życia ich ulubionych bohaterów. Po latach mogą już poznać tę historię w albumie w twardej, powiększonej oprawie, a nie w rozpadających się zeszytówkach. Czy jednak sam efekt nostalgii wystarcza, by cieszyć się z lektury?

W alternatywnej rzeczywistości, w której Profesor X zmarł i nie stanął na czele X-Men, do władzy doszedł Apocalypse, który konsekwentnie realizuje swój wielki plan podbicia świata i dominacji nad słabszymi. Drugi tom przedstawia nam kolejnych odmienionych przez nową rzeczywistość bohaterów, co wypada naprawdę interesująco. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę wiele istotnego w tym tomie się nie dzieje, mamy tu przede wszystkim rozstawianie pionków, które odegrają kluczową rolę w historii. Są też dylematy postaci, chociażby Magneto, czy powinien doprowadzić do powrotu dawnej rzeczywistości kosztem życia jakie tutaj prowadzi? 

Nie zabrakło też akcji, tej jest tu rzeczywiście sporo, a przedstawione jest to wszystko w naprawdę widowiskowych kadrach, które przywołują wspomnienia z przeglądania zeszytów TM-Semic, choć już kostiumy naszych bohaterów pokazują, że jest to nieco inna, może odrobinę bardziej ekstremalna rzeczywistość. Rysuni Kubertów, Bachalo czy Eptinga stoją na wysokim poziomie. Choć różnią się od siebie, to mamy dość spójny album pod względem warstwy wizualnej i może jedynie Madueira wyróżnia się najmocniej na tle innych.

Są tu zeszyty i bohaterowie, których losy przejmują czytelnika nieco bardziej niż inne, jak chociażby wątek Havoka i jego zakulisowanych machinacji przeciwko swojemu bratu, czy właśnie rola, jaką w całej historii pełni Cyclops. Są nieco inni od znanych nam herosów, ale są to zdecydowanie zmiany na plus dla tej historii. Widok innych bohaterów jak chociażby Gambit, Beast czy Sabretooth również cieszy, a oni sami także są mniej lub bardziej bliscy swoim pierwowzorom. 

"Rządy" to drugi rozdział w Erze Apocalypse'a, który udanie kontynuuje historię zarysowaną w jedynce. Nie jest to publikacja dla każdego, to przede wszystkim produkt dla fanów zeszytówek TM-Semic, jednak nadal może i inni zostaną tą historią oczarowani. Nie da się ukryć, że Era Apocalypse'a była w swoich czasach przedsięwzięciem niespotykanym, a przy tym ciekawym i mimo ciężkiej narracji i ekstremalnych momentami rysunków, ma w sobie coś, co nadal intryguje. 

Wojtek Rozmus

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Factor X #1, X-Man #1, X-Calibre #1, The Amazing X-Men #1, The Astonishing X-Men #2, The Amazing X-Men #2, Gambit and the X-Ternals #2, Generation Next #2, Weapon X #2, X-Calibre #2 oraz Factor X #2.

X-Men: Era Apocalypse'a tom 2 Rządy
Scenariusz: John Francis Moore, Jeph Loeb, Warren Ellis, Fabian Nicieza, Scott Lobdell, Lary Hama
Rysunki: Steve Epting, Steve Skroce, Ken Lashley, Andy Kubert, Joe Madureira, Tony Daniel, Chris Bachalo, Adam Kubert, Renato Arlem, Roger Cruz, Charles Mota, Eddie Wagner
Tłumaczenie: Arkadiusz Wróblewski
Liczba stron: 272
cena okładkowa: 119 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.