Avalon » Crossover/Events » Age of Apocalypse

Age of Apocalypse

Typ: wewnętrzny
Start: 1995-01-12
Liczba zeszytów: 55
Wstęp:
W roku 1995 twórcy X-Men wprawili w ruch coś, co do tej pory zdawałoby się nie do pomyślenia. Legion, syn Xaviera, cofnął się w czasie z zamiarem zabicia Magneto zanim ten stał się złoczyńcą zdolnym kogokolwiek skrzywdzić... nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. W momencie, gdy jego przyszły syn miał zadać śmiertelny cios, Xavier wskoczył pomiędzy Legiona, a Magneto. Xavier nie żył i X-Men nigdy nie zaistnieli w znanej nam formie.

Bez Xaviera przebieg wydarzeń być całkiem inny, od historii X-Men, którą my czytelnicy znamy. Jedynie wyrzucony z ram czasowych Bishop, sam będący anomalią czasową, wiedział jak powinien wyglądać świat. I tak, uważane przez wielu za najlepszy crossover w historii X-Men, narodziło się "Age of Apocalypse".
Występuja:
Całe Ziemskie uniwersum Marvela.
Komiksy
 1. 1. X-Men: Age Of Apocalypse 0
 2. 2. X-Men Chronicles #1
 3. 3. X-Men Chronicles #2
 4. 4. Tales From the Age of Apocalypse #2
 5. 5. X-Man #-1
 6. 6. X-Man Annual 1996
 7. 7. Tales From the Age of Apocalypse #1
 8. 8. Blink #1
 9. 9. Blink #2
 10. 10. Blink #3
 11. 11. Blink #4
 12. 12. X-Men Alpha
 13. 13. Generation Next #1
 14. 14. Astonishing X-Men #1
 15. 15. X-Calibre #1
 16. 16. Gambit and the X-Ternals #1
 17. 17. Weapon X #1
 18. 18. Amazing X-Men #1
 19. 19. Factor X #1
 20. 20. X-Man #1
 21. 21. Amazing X-Men #2
 22. 22. Factor X #2
 23. 23. Weapon X #2
 24. 24. Gambit and the X-Ternals #2
 25. 25. X-Calibre #2
 26. 26. Astonishing X-Men #2
 27. 27. Generation Next #2
 28. 28. X-Man #2
 29. 29. Astonishing X-Men #3
 30. 30. Factor X #3
 31. 31. Amazing X-Men #3
 32. 32. X-Calibre #3
 33. 33. Weapon X #3
 34. 34. Gambit and the X-Ternals #3
 35. 40. X-Man #3
 36. 44. X-Man #4
 37. 52. X-Men: Age Of Apocalypse #1
 38. 53. X-Men: Age Of Apocalypse #2
 39. 54. Exiles #60
 40. 55. Exiles #61
 41. 56. X-Men: Age Of Apocalypse #3
 42. 57. X-Men: Age Of Apocalypse #4
 43. 58. X-Men: Age Of Apocalypse #5
 44. 59. X-Men: Age Of Apocalypse #6
Streszczenie:

[Wstęp]
Crossover "Age of Apocalypse" zaczyna się w X-Men Alpha. Czytelnikom przedstawiono całkiem nowe status quo. X-Men mieli całkiem inny skład i wiele postaci, które do tej pory uważano za bohaterów nagle pracowało dla złoczyńców i vice versa. Wszystkie te zmiany były skutkiem wydarzenia odległego o dwadzieścia lat, czegoś, co nie powinno było się zdarzyć... śmierci Xaviera.

[Zmiany]
Dwie dekady temu Charles Xavier i Erik Lehnsherr pracowali w szpitalu psychiatrycznym w Izraelu. Gabrielle Haller była pacjentką ośrodka pod opieką doktora Xaviera i tą dwójkę połączył krótki, acz intymny związek. Wkrótce po tym jak Charles opuścił Izrael był kontynuować swe podróże Gabrielle dowiedziała się, że jest w ciąży. Xavier dowiedział się o tym, że ma syna dopiero dziesięć lat później.

U Davida wykształciły się mutacyjne zdolności i stał się on schizofrenicznym mutantem znanym jako Legion. Po wielu miesiącach spędzonych w śpiączce David przebudził się z umysłem scalonym w jedną całość, z silnym postanowieniem, że pomoże ojcu w osiągnięciu jego marzenia. Legion cofnął się w czasie, aby zabić głównego przeciwnika swego ojca zanim ten stanie się złym mutantem Magneto starającym się zniweczyć każdą próbę urzeczywistnienia marzenia Xaviera o pokojowej koegzystencji ludzi i mutantów.

Drużyna X-Men, w skład, której wchodzili Bishop, Iceman, Psylocke i Storm ruszyła w ślad za Legionem, jednakże nie udało im się go powstrzymać z powodu utraty pamięci, która wyniknęła z ich podróży w czasie. Niestety plan Davida przyniósł odwrotny skutek do zamierzonego, gdyż Xavier skoczył przed swego przyjaciela i ocalił Erika przed promieniem energii, który miał go zabić. Przedwczesna śmierć Charlesa zmieniła rzeczywistość - nie mógł już spłodzić Davida oraz założyć X-Men, więc podróżnicy w czasie po prostu rozpłynęli się w powietrzu. Wszyscy oprócz jednego. Sam będąc anomalią czasową wyrzucony z ram czasowych Bishop pozostał; włóczył się po świecie nie mając pojęcia, co się stało.

[Dalsze wydarzenia]
Ze swej siedziby Apocalypse obserwował telewizyjne przekazy z bitwy mutantów w Izraelu. Zaintrygowany pokazami dużej mocy postanowił przyśpieszyć swe plany światowej dominacji w duchu darwinizmu ("przetrwanie najsilniejszych") o dziesięć lat.

Magnus uhonorował pamięć swego przyjaciela dążąc do urzeczywistnienia pokojowej koegzystencji. Wraz ze swoim synem Quicksilverem oraz córką Scarlett Witch założył X-Men. Z powodu rosnącej nienawiści ludzi do mutantów zdecydował się trenować ich w tajnym ośrodku na szczycie Góry Wundagore. Gdy pierwsza drużyna studentów Magneto była gotowa do walki Apocalypse wraz ze swymi Jeźdźcami Apokalipsy rozpoczął pierwszy atak na USA. Gdy Magnus z X-Men starał się go powstrzymać szkoła została zaatakowana przez syna Apocalypse'a, Nemesisa. Pozostawiona, aby bronić dzieci zgromadzone w ośrodku Scarlett Witch została przez niego zabita. Gdy umierała Rogue przyrzekła jej, że zawsze będzie u boku jej ojca.

Kolejne lata przyniosły wiele bitew pomiędzy siłami X-Men i Apocalypse'a, wielu nowych mutantów zasiliło szeregi obu stron. Podczas bezpośredniej konfrontacji pomiędzy Magneto i Apocalypse'em Góra Wundagore została kompletnie zniszczona, a ziemskie pole elektromagnetyczne poważnie uszkodzone, co wywołało zmiany w całym ekosystemie Ziemi. Podczas innego starcia Nemezis został śmiertelnie raniony przez Magneto i tak narodził się Holocaust. Nemezis, teraz zredukowany do energetycznej istoty zamkniętej w specjalnym skafandrze, przyjął imię Holocaust i poprzysiągł zemstę na Magneto.

Pomimo wielu stoczonych bitew przecinko wspólnemu wrogowi X-Men nie byli wolni od wewnętrznych konfliktów - powodem była miłość. Weapon X w gniewie opuścił szeregi X-Men, gdy został zmuszony pozostawić Jean Grey za liniami wroga. Sprzeciwiając się bezpośrednim rozkazom Magneto uwolnił swą ukochaną, lecz para już nie powróciła do drużyny. Dodatkowo, gdy Rogue w końcu dokonała wyboru i postanowiła związać się z Magnusem Gambit opuścił grupę ze złamanym sercem i założył własną bandę złodziejaszków. Magneto znalazł sposób na przeciwdziałanie absorpcyjnych mocy Rogue i po ślubie urodził im się syn. Magneto dał chłopcu na imię Charles, po swym dawnym przyjacielu.

W międzyczasie ludzie zaczęli ewakuację z USA do Europy i Afryki, terenów zarządzanych jeszcze przez ludzi. Niektórym ludziom takim jak Susan Richards i Ben Grimm udało się, gdy wielu zginęło podczas prób przedostania się. Moira MacTaggert i jej mąż Bolivar Trask, wynalazcy polujących na homo superior Sentineli patrolujących granice ludzkich osad oraz członkowie Eurazjatyckiej Wysokiej Rady Ludzkości, nie spoczywali w próbach ocalenia jak największej liczby ludzi z Ameryki. Bombardowanie Paryża, punktu przerzutowego dla uchodźców, było odpowiedzią Apocalypse'a na starania ludzi. To zmusiło Wysoką Radę do przeniesienia operacji do Londynu, a dokładniej do ruin Big Bena.

Jedynym miejscem nietkniętym przez konflikty była prehistoryczna kraina na Antarktyce. To bezpieczne schronienie, zwane Avalon, było pod opieką Destiny, która pozwalała się schronić zarówno ludziom jak i mutantom. Jednakże i mieszkańcy tego odludnego miejsca żyli w ciągłym strachu przed odkryciem ich przez Apocalypse'a.

Crossover zaczyna się, gdy Bishop, po dwudziestu latach tułaczki, spotyka X-Men i Rogue wyciąga z jego umysłu obrazy innej rzeczywistości. Magneto zaczyna rozumieć, że to może być prawdziwa linia czasowa, a świat, w którym żyją jest daleki od tego jaki powinien być.

[Nowy Porządek Świata]aoa-mapsml.jpg
Ameryka Północna: Ameryka Północna to serce Imperium Apocalypse'a. Manhattan został podbity przez jego oddziały i obrócony w ruinę. Linia horyzontu przypomina wypalone zapałki sterczące z mgły kłębiącego się dymu i duszącego popiołu. Znajome punkty orientacyjne jak Chrysler Building czy Empire State Building są bardzo zniszczone. Gruz, śmieci, porzucone taksówki i wypalone autobusy zaściełają ulice, po których biegają stada szczurów. Górując nad wszystkim, symbolizując kompletną dominację Apocalypse'a wznosi się cytadela, która jest fortecą nieśmiertelnego szaleńca. Wschodnia połowa kontynentu, od Florydy po północne krańce Kanady jest pod panowaniem En Sabah Nura. Miasta, jak Nowy Jork i tereny podmiejskie zostały zdewastowane. Centra handlowe stały się domem dla stad dzikich psów, autostrady zablokowały spalone samochody, krajobraz niczym ospa oszpeciły obozy śmierci dla ludzi zwane "zagrodami hodowlanymi".

Do zarządzania zachodnią częścią kontynentu, zwaną teraz "Badlands" Apocalypse oddelegował swych czterech wiernych Jeźdźców Apokalipsy. Północno-zachodnią tereny USA oraz południową część Kanady w swoje władanie dostał Holocaust, najpotężniejszy z Jeźdźców. Mihaił Rasputin, brat Colossusa, otrzymał tereny północno-wschodnie. Wielkie Równiny oraz obszar w południowej Kanadzie - gdzie znalazło miejsce wiele zagród rozpłodowych - objął przymykający oko na działania ludzi Mr. Sinister. Południowo-zachodnie tereny USA oraz duża część Meksyku przypadła w udziale tajemniczemu Abyssowi.

Niegdyś dumny naród amerykański, teraz przerażony i krwawiący pod ciężkim jarzmem bezwzględnego Apocalypse'a i jego Jeźdźców został zdziesiątkowany. Kraina wolnych i dom dla odważnych stały się krainą prześladowanych i domem dla przerażonych. Większość Kanady nie jest tak intensywnie patrolowana i na jej terenie jest rozsiane wiele kryjówek ludzi. Ten region został jednak bardzo zniszczony, wszędzie piętrzy się śnieg, a w opuszczonych miastach grasują stada wilków. W poprzek od północno-zachodnich krańców USA, odcinając Kanadę od Alaski wije się monstrualny Mur Apocalypse'a. Długie na kilka tysięcy mil, to śmiertelnie groźne ogrodzenie blokuje "tyle wyjście" trasy ucieczek ludzi, które prowadzą w poprzek Cieśniny Beringa do Azji.

Ameryka Środkowa i Południowa: Ameryka Środkowa została zalana, zatopiona pod kilometrami wody. Ameryka Południowa stała się celem Apocalypse'a - jako środek "czystek genetycznych" - i większość terenów zostało zbombardowane głowicami nuklearnymi, zamieniając cały region w wypaloną pustynię zamieszkałą jedynie przez zmutowane przez bardzo wysokie promieniowanie istoty.

Antarktyka: Na półwyspie antarktycznym, poniżej południowych krańców Ameryki Południowej leży Avalon, bezpieczna przystań mutantów. Ukryta tropikalna kraina jest centrum wielu nieoficjalnych spekulacji i jeszcze nie została odkryta przez Apocalypse'a. Mała i prymitywna osada została zbudowana przez mutantów, którzy znaleźli tam schronienie. Będąc domem dla prehistorycznych zwierząt i roślinności, te kieszonkowe tropiki to prawdziwa dzika kraina.

Atlantyk i Pacyfik: Otaczając obie Ameryki i dzieląc Atlantyk i Pacyfik na połowy stoją groźne Platformy Ochrony Granic. Oddalone od siebie o około dwieście mil, te budowle przypominają platformy wiertnicze z piekła rodem. Ich cel: zniszczyć wszystko, co spróbuje uciec z lub dostać się do Imperium Apocalypse'a.

Afryka, Azja, Australia oraz Europa są pod kontrolną wolnych ludzi. W porównaniu z Amerykanami zdają się być relatywnie nietknięci, lecz nawet te odległe krainy poczuły palący dotyk Apocalypse'a.

Europa: Francja, niegdyś punkt docelowy ludzi uciekających z Imperium Apocalypse'a, przestała istnieć. Kraj został niemiłosiernie zbombardowany i nawet Paryż został zrównany z ziemią, a następnie zatopiony pod setkami metrów wody. Londyn został ufortyfikowany i stał się stolicą Rady Ludzkości; Big Ben teraz góruje nad strefą zmilitaryzowaną, z której zatłoczonych ulic słychać nieustający szmer plotek i paranoi. Na wyspie Muir, u północnych wybrzeży, Szkocji, umieszczono monolityczne Przetwórnie Sentineli. Moira Kiross, dawna mieszkanka wyspy, skonstruowała te zakłady to tym jak wyszła za mąż za twórcę robotów, Bolivara Traska.

Góra Wundagore przestała istnieć. Miejsce drugiego monumentalnego starcia pomiędzy Magneto i Apocalypse'em zostało całkowicie unicestwione. W wyniku potężnej eksplozji, za którą Mistrz Magnetyzmu był po części odpowiedzialny, ziemskie pole elektromagnetyczne zostało bardzo nadwerężone. Zainicjowana reakcja łańcuchowa spowodowała na całym świecie powodzie, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, fale tsunami oraz ogromne pożary. Wzory pogodowe na całej planecie uległy zmianie powodując bezprecedensowe zamieci śnieżne, fale upałów, burze śnieżne oraz monsuny.

Afryka: Północno-zachodnie tereny Afryki zostały zmieniony w militarny region obrony ludzi. Sentinele patrolują północno-zachodnie wybrzeże; za regionem Sentineli są linie umocnień zbudowane przez wolnych ludzi. Podczas gdy te środki bezpieczeństwa są konieczne taka działalność w dalszym stopniu zerodowała i tak już zniszczony krajobraz.

Azja: Japonia także została zamieniona przez Apocalypse'a w radioaktywną pustynię. En Sabah Nur wziął na cel ten wyspiarski naród z powodu rozwijającej się gospodarki rosnącej populacji. Okrucieństwo, które niegdyś spadło na Hiroszimę i Nagasaki tym razem spustoszyło cały kraj.

Zebrana jako całość, planeta Ziemia fizycznie przedstawia ponury nastrój rozpaczy, straty i strachu, który trawi jej populację.

przygotowali: Idanow oraz Gil Galad
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.