Avalon » Crossover/Events » Second Coming

Second Coming

Typ: wewnętrzny
Start: 2010-03-31
Liczba zeszytów: 22
Wstęp:
Cable i nastoletnia już Hope Summers - Dziecko z Cooperstown - wracają do teraźniejszości. X-Men wyruszają, by ją odnaleźć - tak samo jak Bastion i jego sługi, którzy chcą ją zabić i zapewnić tym samym wyniszczenie gatunku mutantów.
Występuja:
* Hope Summers, Cable
* Cyclops, Emma Frost, Ariel, Armor, Beast, Bling!, Danger, Domino, Dust, Fantomex, Gentle, Hellion, Husk, Iceman, Loa, Magneto, Meltdown, Mercury, Namor, Prodigy, Profesor X, Rockslide, Rogue, Shadowcat, Stepford Cuckoos, Storm, Surge,Vanisher, Warpath
* Angel, Colossus, Magik, Nightcrawler, Psylocke, Wolverine, X-23
* Cannonball, Danielle Moonstar, Cypher, Karma, Magma, Sunspot, Warlock
* Anole, Dazzler, Gambit, Northstar, Pixie, Trance
* Doctor Nemesis, Kavita Rao, Madison Jeffries
* Arclight, Avalanche, Cargil, Erg, Leech, Legion, Litterbug, Outlaw, Random, Sack, Scalphunter, Toad
* Jamie Madrox, Banshee, Darwin, Layla Miller, Longshot, M, Rictor, Shatterstar, Strong Guy
* Bastion, Bolivar Trask, Cameron Hodge, Donald Pierce, Graydon Creed, Stephen Lang, William Stryker
* Absorbing Man, Titania
* N'astirh, S'ym
* Captain America, Hawkeye, Iron Man, Spider-Woman, Thor
* Mr. Fantastic, Invisible Woman, Human Torch, Thing
* Baron Mordo, Cartier St. Croux
* Deadpool
Komiksy
Streszczenie:
Rok po tym jak X-Men starli się z Marauders i Purifiers o uznane za nadzieję mutantów dziecko z Cooperstown, Cable i Hope pojawiają się na terenie zniszczonego Instytutu Xaviera. Gdy badają ruiny w poszukiwaniu wskazówek co do obecnego miejsca pobytu X-Men, zostają zaatakowani przez oddział żołnierzy The Right, a gdy tylko uda im się ich pokonać, na miejscu pojawiają się członkowie Sapien League.

W tym samym czasie na Utopii Cyclops prowadzi zebranie podsumowujące straty poniesione w związku z niedawnym atakiem Selene [patrz Necrosha – przyp. S_O]. Po jego zakończeniu Stepford Cuckoos informują Scotta, że Cerebra wykryła powrót Cable'a. Według urządzenia jest on sam, Summers wierzy jednak, że Hope przybyła razem z jego synem, a gdy sygnał Nathana znika, domyśla się, że zakłóca on działanie urządzenia, by ukryć się przed przeciwnikami. Dlatego każe X-Men się rozdzielić i wysyła główną drużynę – Angela, Colossusa, Magik, Nightcrawlera, Psylocke, Wolverine'a i X-23 – do Salem Center.

Na miejscu X-Men odkrywają ślady walki, Logan wyczuwa zaś zapach Cable'a i Hope. Okazuje się, że znajdują się oni na pobliskiej autostradzie, gdzie Nathan zdobycznym samochodem ucieka przed Sapien League. Drużyna teleportuje się tam i atakuje ekstremistów. Gdy okazuje się, że specjalne blokady uniemożliwiają odczytanie ich myśli, Laura zabija jednego z ich ludzi, by zmusić innego do gadania. To wzbudza protest Kurta, Wolverine oświadcza więc, że prowadzą wojnę przeciwko Bastionowi, i zabija drugiego przesłuchiwanego, gdy okazuje się, że nie wiedział nic pożytecznego. Gdy łączy się z nimi Cyclops, Wagner wypomina mu stworzenie tajnego oddziału, Scott przypomina jednak, że są na misji, i obiecuje z nim porozmawiać, gdy wrócą na Utopię. Na razie przekazuje im informacje na temat prawdopodobnego miejsca pobytu Cable'a, zdobyte przez Cyphera, który razem z resztą New Mutants kieruje się do bazy głównej The Right.

Tymczasem Bastion znajduje Cable'a, wykrywając techno-organiczny wirus, którym jest zarażony, i wysyła do walki Purifiers ze Strykerem na czele. Gdy pastor odchodzi, cyborg zaczyna pracować nad planem rezerwowym, związanym z jego "wieżami".

Cable i Hope ukrywają się w motelu, gdzie Nathan dowiaduje się o przeprowadzce mutantów do San Francisco. Nagle prąd w całej okolicy zostaje odcięty, a budynek – otoczony przez Purifiers. Summersowie nawiązują walkę, a wkrótce na pomoc przychodzi im drużyna Wolverine'a. Magik zostaje wysłana, by zabrać Hope na Utopię, ludzie Strykera używają jednak dekoktu, który wysyła Illyanę do Limbo, po czym ogłuszają Nightcrawlera – drugiego teleportera. Korzystając z okazji, Cable porywa Hope i ucieka, Wolverine postanawia więc szybko zakończyć walkę i każe Warrenowi zmienić się w swoje mroczne "ja". Archangel w kilka chwil powala cały oddział Purifiers i zabija Strykera. Gdy kurz opada, Cyclops wysyła Ariel jako ich nowy "transport".

Równolegle z walką o Cable'a następuje atak New Mutants na bazę The Right. Drużyna Cannonballa łatwo radzi sobie z żołnierzami, dlatego Cameron Hodge postanawia wprowadzić w życie plan awaryjny i podłącza się do swego gigantycznego, cybernetycznego ciała. W tej postaci stanowi poważne wyzwanie dla mutantów, dlatego Karma próbuje przejąć kontrolę nad jego umysłem. Nie udaje jej się to, a co więcej, łotr wykrywa ją i atakuje, poważnie raniąc. Przed śmiercią Shan zostaje uratowana przez Warlocka, który, na prośbę Cyphera, łamie swoje zasady i wysysa energię życiową z Hodge'a.

Tymczasem Rogue odkrywa, że łączy ją z Hope pewna więź, dzięki której może wyczuć, gdzie dziewczyna się znajduje i co myśli. Mimo że Emma nie jest w stanie nic znaleźć, Cyclops wysyła ją na pomoc drużynie Wolverine'a. Tam, z pomocą Nightcrawlera, Rogue pędzi na spotkanie z Cablem. Nagle Frost doznaje psychicznego ataku, a Stepford Cuckoos, które również to poczuły, informują Scotta, że Calebro została wyłączona.

Okazuje się, że to działanie Pierce'a, nadal przetrzymywanego na Utopii jako więzień. Dzięki temu Bastion tym wyraźniej widzi mutantów i inicjuje kolejny atak na podążających za Kurtem i Rogue X-Men Wolverine'a. Bohaterów atakuje myśliwiec, któremu, przed zniszczeniem, udaje się mu wystrzelić rakietę w jeden z samochodów prowadzonych przez mutantów. Jadący nim Logan i X-23, dzięki swoim czynnikom regeneracyjnym, nie odnoszą żadnych trwałych obrażeń, jednak trzeci z pasażerów, Ariel, ginie od razu.

Jakiś czas później. Cable i Hope ukrywają się na opuszczonym obozie kempingowym, nieświadomi, że są otaczani przez Purifiers i Sapien League. Ekstremiści zostają jednak zaatakowani przez drużynę Wolverine'a. Nim Nathan jest w stanie zareagować na hałas na zewnątrz, jest już po walce. Logan uświadamia Summersowi, że Bastion jest w stanie go wytropić dzięki techno-organicznemu wirusowi, którego sam używa. Dlatego Cable postanawia z nimi współpracować i gdy Hope zostaje wysłana razem z Nightcrawlerem i pożyczającą moce pozostałych mutantów Rogue na Utopię, on dołącza do drużyny Wolverine'a, by ściągnąć na siebie atak.

Wracający na Utopię New Mutants relacjonują ostatnie wydarzenia Cyclopsowi, gdy nagle tracą z nimi kontakt. Studiujący wykradzione Hodge'owi plany "wież" Bastiona Scott dowiaduje się od Prodigy'ego, że komunikacja wysiadła na całej wyspie i domyśla się, że są atakowani od wewnątrz.

Gdy drużyna Wolverine'a walczy z oddziałami Bastiona, Kurt, Hope i Rogue teleportują się w kierunku Utopii. Nightcrawler jednak opada z sił i zatrzymuje się w zaułku gdzieś w Las Vegas. Tam jednak zostają zaatakowani przez cały czas śledzącego ich Bastiona. Rogue staje do walki, wykorzystując "pożyczone" moce, jednak cyborg szybko ją pokonuje. Gdy ma jednak zamiar zabić Hope, Kurt teleportuje się między nich, zasłaniając dziewczynę własnym ciałem. Z piersią przebitą przez Bastiona, Wagner ostatkiem sił porywa mesjasza i teleportuje się na Utopię, gdzie, umierając, mówi Hope, że w nią wierzy.

W mniej więcej tym samym czasie dowodzona przez Bolivara Traska i usankcjonowana przez ONZ Mutant Response Division planuje atak na X-Factor. Gdy wszystkie symulacje sugerują, że atak na ich siedzibę wywołałby zbyt duże zainteresowanie środowiska super-bohaterów, żołnierze MRD postanawiają wywabić ich z miasta za pomocą podstawionych klientów. W tym celu wynajmują Absorbing Mana, który wmawia detektywom, że jego żona, Titania, go zdradza, a on chce się dowiedzieć, z kim. Madrox przyjmuje zlecenie, a gdy Crusher płaci gotówką, każe Longshotowi zająć się pieniędzmi. Gdy jakiś czas później śledzą Titanię, trafiają do lasu za miastem. Okazuje się jednak, że łotrzyca doskonale o nich wiedziała, a po chwili członkowie X-Factor zostają zlikwidowani przez ukrywających się żołnierzy. Okazuje się jednak, że były to tylko hologramy stworzone za pomocą technologii Danger Room, a jedynym mutantem w samochodzie był Darwin, który i tak przeżył ostrzał. Gdy jednak szykuje się do kontrataku, spomiędzy drzew wyłania się gigantyczna machina, moce mutanta uznają więc, że najlepszym sposobem na przeżycie jest wyteleportowanie się.

Tymczasem w Ameryce Południowej Strong Guy próbuje mierzyć się z Baronem Mordo, który porwał M i jej ojca, szybko jednak zostaje unieruchomiony. Sam czarnoksiężnik zostaje postrzelony przez członków MRD, ma jednak na tyle siły, by ich spopielić i teleportować się do swojej kryjówki razem z Guido. Tam okazuje się, że Trask zamierza zbombardować ich z powietrza, Monet zawiera więc umowę z Mordo – w zamian za przeniesienie ich wszystkich do reszty X-Factor dobrowolnie pozwoli czarnoksiężnikowi pożywić się na niej.

W tym samym czasie w Dublinie Theresa Cassidy dowiaduje się, że nie może zostać wpuszczona na samolot do Nowego Jorku, co okazuje się sprawką MRD. Gdy organizacja próbuje ją pochwycić, z pomocą przybywają jej Layla i Shatterstar, którzy z łatwością radzą sobie z żołnierzami. Następnie porywają samochód, a gdy wojownik ma wystarczająco dużo sił, by się teleportować, przenoszą się do miejsca, w którym znajduje się reszta X-Factor.

Ci znajdują się w opuszczonym magazynie, który Madrox wynajął w razie takiej właśnie sytuacji. Nagle, w tej samej chwili, pojawiają się Guido z M, jej ojcem i Baronem Mordo oraz Layla, Shatterstar i Banshee. Nie ma jednak wiele czasu na powitania, gdyż zmuszony przez Bastiona Trask atakuje ich na czele wszystkich oddziałów MRD. Zjednoczone X-Factor radzi sobie jednak z przeciwnikami, a M, na polecenie Layli, próbuje zaatakować Bolivara telepatycznie. To tymczasowo zrywa połączenie między nim a Bastionem, Trask każe więc swoim ludziom się poddać i popełnia samobójstwo.

Gdy reszta X-Men wraca na Utopię, Cyclops każe przygotować pogrzeb Kurta. W tym samym czasie Cannonball zbiera drużynę na misję ratunkową do Limbo, Bling! tworzy wideo-kronikę na wypadek, gdyby wszyscy zginęli, X-Club amputuje nie dającą się odratować nogę Karmy, a badana Hope zaznajamia się z Magneto, który wybudził się ze śpiączki. X-Men nie zdają sobie sprawy z faktu, że Pierce'owi udało się oszukać sensory Danger i ukrywa się na wyspie, gotów dalej sabotować mutantów. W czasie pogrzebu Nightcrawlera na Utopii pojawia się Beast, który z miejsca oskarża Cyclopsa o spowodowanie tej tragedii. Po nabożeństwie drużyna Cannonballa – złożona z niego, Anole'a, Dazzler, Gambita, Northstara, Pixie i Trance – udaje się do Limbo, a X-Club wyrusza zbadać platformę wiertniczą, która jest jedną z budowli należących do Bastiona. Cyclops kontaktuje się natomiast z pozostającą w San Francisco Domino, każąc jej wrócić na Utopię razem z Vanisherem, który jest jedynym pozostałym przy życiu teleporterem. Słysząc to, Telford postanawia uciec, gdy jednak pojawia się w swoim haremie, tam czeka już na niego Stephen Lang wraz z oddziałami MRD. Tymczasem na Utopii Dani Moonstar wdaje się w kłótnię z Cablem, która szybko przeradza się w bójkę między nią a Hope. Przerywa ją jednak eksplozja w hangarze – okazuje się, że Pierce zniszczył Blackbirdy. Choć X-Men udaje się go pokonać, szkody, które wyrządził, są nieodwracalne – nie mają żadnej drogi ucieczki z wyspy. Co gorsza, Hope wyznaje Nathanowi, że wcale nie czuła się gotowa, by wrócić do teraźniejszości, a jedynie miała dosyć błąkania się.

Tymczasem badający platformę X-Club zostaje uwięziony w pomieszczeniu z odliczającym zegarem. Gdy dochodzi on do zera, naukowcy zostają przeniesieni do dystopijnej przyszłości, w której Hope straciła kontrolę nad swymi mocami i zamieniła X-Men w bezmózgie golemy, których jedynym zadaniem jest strzeżenie jej i dostarczanie jej ludzi, których energią mogłaby się pożywić. Ratuje ich podstarzały i zmieniony w człowieka Henry McCoy, który wyjaśnia, że są oni planem rezerwowym Bastiona – tylko dzięki doktor Rao i jej "lekowi na mutację" będą mogli uratować świat, nim energie wytwarzane przez mesjasza go zniszczą. Kavita zgadza się, jednak gdy serum jest gotowe, a X-Club przybywają na zniszczoną Utopię, by skrócić cierpienia Hope, McCoy kładzie rękę na serum, a wszystko znika w blasku światła. Okazuje się, że wszystko to było symulacją stworzoną przez Graydona Creeda z pomocą wykradzionej technologii Danger. Jednak okazuje się również, że Kavita domyśliła się tego i zamiast leku stworzyła niestabilnego i łatwopalnego wirusa, przez który w krótkim czasie wszystko staje w płomieniach. Gdy X-Club ucieka, podobnie jak Creed, platforma eksploduje – tak jak pozostałe budowle wzniesione przez Bastiona, a uwolniona w ten sposób energia tworzy gigantyczne pole siłowe, które odcina Utopię i sporą część San Francisco od świata.

Podczas gdy członkowie X-Clubu, wraz z przybyłymi Avengers i Fantastic Four, próbują znaleźć sposób na przebicie bariery, Cyclops zbiera drużynę, by utrzymać porządek w mieście. Cable informuje zaś Hope, że może jeszcze raz skoczyć w przyszłość i pyta, czy powinien ją stąd zabrać. Dziewczyna odpiera jednak, że nie może pozwolić, by mutanci ginęli na marne i postanawia zostać. Tymczasem zmierzający do San Francisco X-Men zauważają na moście Golden Gate sferę światła i postanawiają ją zbadać. Gdy docierają na miejsce, z kuli, która okazuje się portalem do przyszłości, wyłania się oddział Sentineli-Nimrodów. Mutantom udaje się je pokonać, dane zebrane ze zniszczonych maszyn sugerują jednak, że po drugiej stronie przejścia czeka cała armia robotów. Co więcej, sam portal niszczy wszelkie tkanki organiczne, z którymi się zetknie. Dlatego Cyclops postanawia wykorzystać wehikuł czasu Cable'a, by wysłać w przyszłość Cyphera – jedynego, który byłby w stanie przeprogramować Sentinele – wraz z obstawą w postaci X-Force. Zainteresowani zgadzają się na to, świadomi, że nie będą w stanie wrócić do swojego czasu, gdy jednak znikają, Hope atakuje Scotta, wypominając mu, że wysłał jej ojca i swoich przyjaciół na śmierć.

W Limbo drużyna Cannonballa zostaje zaraz po przybyciu zaatakowana przez hordy demonów i rozdzielona, co obserwują S'ym i N'astirh. Co więcej, aura demonicznego wymiaru wpływa na Gambita, pozwalając jego mrocznej osobowości z czasów, gdy był Jeźdźcem Apocalypse'a, przejąć kontrolę. Szybko zdobywa sobie uznanie ścigających go demonów, prezentując swą siłę i brak litości, po czym przejmuje kontrolę nad Dazzler i Northstarem, a następnie atakuje Cannonballa i Anole'a. Ci, widząc, jaką przewagę mają ich nowi wrogowie, postanawiają uciekać. Tymczasem Pixie i Trance trafiają przed oblicze N'astirha, który składa Megan propozycję – w zamian z należący do Magik Soulsword zwróci jej skradziony przez Illyanę fragment duszy. Trance próbuje przekonać przyjaciółkę do odmowy, jednak jej postać astralna znika, a ona sama wraca świadomością do swego prawdziwego ciała. Demon prowadzi więc Pixie do uwięzionej Illyany, wyjaśniając, że jedynym sposobem na odebranie jej miecza jest jej zabicie. Magik również wzywa dziewczynę do ataku, stwierdzając, że tylko w ten sposób będzie się mogła zemścić, Megan jednak postanawia zamiast tego zaatakować N'astirha. W następnej chwili demona atakuje Gambit i jego podwładni, którzy zamierzają wykorzystać Pixie do własnych celów. Ta musi więc walczyć u boku N'astirha o swe życie, a gdy nowa armia Śmierci okazuje się zbyt liczna, do akcji wkracza Cannonball. Podczas, gdy Sam i Victor zajmują się Gambitem i kontrolowanymi przez niego X-Men, Megan dopada do Magik, która prosi, żeby dziewczyna ją zabiła i wykorzystała jej miecz do pokonania Gambita. Pixie jednak, mimo nienawiści, uwalnia Illyanę, po czym obie przebijają Śmierć swymi magicznymi ostrzami, dzięki czemu świadomość Remy'ego znowu może odzyskać kontrolę nad ciałem.

W San Francisco przez sferę zaczynają przechodzić kolejne Nimrody, grupami po pięć, i choć zebrani na moście X-Men próbują je powstrzymać, roboty zaczynają siać destrukcję na Utopii i w mieście. Cyclops postanawia wysłać do walki Legiona, rozkazuje więc Profesorowi Xavierowi pomóc synowi w kontroli nad setkami jego odmiennych osobowości. Każe też Rogue zaopiekować się Hope i wzywa innych mieszkających na wyspie mutantów do walki, samemu ruszając na Golden Gate. Tymczasem Rogue znajduje Hope w zbrojowni, gdzie dziewczyna tłumaczy, że nie zamierza pozwolić, by ludzie umierali za nią, podczas gdy ona się ukrywa. Postanawia ruszyć z pomocą i dodaje, że Rogue, jeśli ma jej pilnować, może iść z nią. Wkrótce Nimrody zaczynają atakować samą wyspę, dlatego zajmujący się rannymi Beast postanawia z nimi walczyć. Zostaje jednak zatrzymany przez Magneto, który, mimo osłabienia, nie zamierza biernie przyglądać się ludobójstwu.

W przyszłości X-Force znajduje ośrodek, w którym jeden z dwóch Master Moldów wytwarza atakujące przeszłość Nimrody. Udaje im się zinfiltrować bazę, jednak drugi gigantyczny Sentinel ich atakuje. Mimo tego Cypherowi i Cable'owi udaje się dostać do centrum sterowania robota-fabryki, gdzie Doug uzyskuje dostęp do głównego rdzenia Sentinela i przeprogramowuje go. To wywołuje natychmiastowe wstrzymanie pracy wszystkich innych robotów, tak w przyszłości, jak i w teraźniejszości. Wykonawszy swe zadanie, X-Force próbuje znaleźć sposób na powrót do swoich czasów, jednak jedyne przejście – portal, z którego korzystały Nimrody – nie przepuszcza organizmów żywych. Dlatego Cable postanawia pozwolić swemu TO-wirusowi przejąć swe ciało, dzięki czemu zyskuje większą wytrzymałość na działanie portalu. Jednocześnie tworzy w ten sposób przejście dla pozostałych, którzy wracają do teraźniejszości. Sam Nathan jednak ginie na oczach Hope.

Widząc, jak jego plan kończy się porażką, wściekły Bastion przekształca Creeda i Langa – jedynych wciąż żywych członków jego "kabały" – w podobnych sobie Nimrodów i atakuje zebranych na moście Golden Gate X-Men. Podczas gdy jego sługi stają do walki z innymi mutantami, Bastion atakuje Hope, która wini go za śmierć swego ojca. Wyładowuje na nim swoją furię i przywołując moce otaczających ją mutantów zaczyna walkę z cyborgiem. W czasie pojedynku zaczyna otaczać się płomieniami, które przybierają kształt ogromnego, ognistego ptaka, a w końcu atakuje swego przeciwnika potężnym strumieniem energii, który całkowicie go unicestwia i burzy otaczającą miasto barierę. Chwilę potem Hope dopada do bionicznej ręki Cable'a – jedynego, co po nim zostało – i traci przytomność.

Następne dni poświęcanie są na opiekę nad rannymi – Karma otrzymuje nową, bioniczną nogę, Iceman i X-23 regenerują się z poparzeń, które odnieśli w walce, a Hope, wreszcie się budząc, rozmawia ze znowu przykutym do łóżka Magnusem. Wkrótce potem odbywa się pogrzeb Nathana, na którym jego córka przemawia do zebranych X-Men i innych przyjaciół i towarzyszy broni Cable'a. Tam też Cyclops informuje Rogue, że w związku ze sprzeciwieniem się rozkazowi przestaje być częścią grupy szturmowej. Tego samego dnia będący w żałobie po Kurcie Logan i Ororo rozmawiają o X-Force. Wkrótce potem, po rozmowie z Laurą, której kazał odnaleźć własny cel w życiu, Wolverine spotyka się z Cyclopsem, by porozmawiać o ich tajnym oddziale. Okazuje się, że Scott zdecydował się rozwiązać zespół, sądząc, że ich rasa nie potrzebuje już tego typu obrony. Logan postanawia więc utrzymać nową, zebraną przez niego drużynę w tajemnicy przed wszystkimi.

Wieczorem, gdy wszystko zaczyna wracać do normy, Beast opuszcza Utopię. Emma odwiedza ognisko, które zorganizowali młodzi mutanci, i patrząc na Hope widzi powstającego z płomieni Phoenixa. Gdy jednak chce o tym powiedzieć Cyclopsowi, ten ucisza ją – Cerebro wykryła bowiem pięcioro nowych mutantów.

Reperkusje:
  • Hope Summers wróciła do teraźniejszości, odkryła swoje moce i pewien związek z Phoenix.
  • Zginęli Ariel, Cable, Nightcrawler, Sack i Vanisher.
  • Karma straciła nogę, którą zastąpiono bioniczną protezą, a Hellion – obie dłonie.
  • Unicestwieni zostali również Bastion i jego "kabała": Bolivar Trask, Cameron Hodge, Donald Pierce, Graydon Creed, Stephen Lang i William Stryker. Dowodzone przez nich ugrupowania (MRD, Purifiers, Sapien League i The Right) prawdopodobnie zostały rozwiązane.
  • W wyniku walk San Francisco doznało poważnych zniszczeń.
  • Cyclops ujawnił pozostałym X-Men istnienie X-Force, a po wygranej walce rozwiązał je. Wolverine stworzył jednak nową wersję drużyny, składającą się z niego, Angela, Deadpoola, Fantomexa i Psylocke.
  • Do X-Factor powrócili Banshee (dawniej Siryn), Layla Miller, i Shatterstar. M i Strong Guy również wrócili ze swojej eskapady do Ameryki Południowej.
  • Na świecie pojawiło się pięcioro nowych mutantów.

S_O


sc-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.