Avalon » Crossover/Events » Mutant Massacre

Mutant Massacre

Typ: wewnętrzny
Start: 1986-07-21
Liczba zeszytów: 12
Wstęp:
Bez żadnego ostrzeżenia ani racjonalnego powodu Morlocki mieszkające w tunelach pod Nowym Jorkiem zostają zmasakrowane przez Marauders. X-Men, X-Factor oraz inni bohaterowie starają się pomóc, jednak udaje im się uratować zaledwie część mutantów kosztem strat we własnych szeregach.
Występuja:
* Colossus, Magneto, Nightcrawler, Psylocke, Rogue, Shadowcat, Storm, Wolverine (X-Men)
* Angel, Beast, Cyclops, Iceman, Marvel Girl (X-Factor)
* Rusty Collins, Artie Maddicks, Skids (podopieczni X-Factor)
* Cannonball, Cypher, Karma, Magik, Magma, Mirage, Sunspot, Warlock, Wolfsbane (New Mutants)
* Counterweight, Destroyer, Molecula, Starstreak, Tattletale (Power Pack)
* Mystique, Destiny, Pyro, Avalanche, Blob, Spiral, Spiderwoman (Freedom Force)
* Daredevil
* Thor
* Valerie Cooper, Trish Tilby
* Annalee, Ape, Beautiful Dreamer, Berzerker, Blow-Hard, Caliban, Callisto, Cybelle, Erg, Leech, Masque, Piper II, Plague, Scaleface, Sunder, Tarbaby, Tommy, Zeek (Morlocki)
* Arclight, Blockbuster, Harpoon, Malice IV, Prism, Riptide, Sabretooth, Scalphunter, Scrambler, Vertigo II (Marauders)
Komiksy
Streszczenie:

Tommy, jedna z Morlocków, jest śledzona przez Marauders i w końcu doprowadza ich do tuneli. Dziewczyna ginie, gdy tylko zabójcy dowiadują się, gdzie leży Aleja, główna siedziba członków podziemnej społeczności. Po dotarciu na miejsce Marauders zaczynają zabijać każdego kto im sie nawinie. Tymczasem Skids ukrywa Rusty'ego w tunelach, lecz Freedom Force są na ich tropie (chcą aresztować chłopaka za przypadkowe poparzenie kobiety, podczas pierwszej manifestacji jego mocy). Artie Maddicks przeszukuje telepatycznie tunele i odkrywa zagrożenie ze strony Marauders. Zostawia wiadomość dla X-Factor i sam schodzi do podziemi, aby spotkać się z Calibanem i Leechem.
Umierającemu Morlockowi udaje sie skontaktować z X-Men. Drużyna natychmiast odpowiada na wezwanie, lecz niektórzy, zwłaszcza Nightcrawler, nie doszli jeszcze całkiem do siebie po walce z Nimrodem. W Alei znajdują wielu ciężko rannych i martwych Morlocków. Callisto choć ranna nadal chce walczyć. X-Men stają do walki z częścią Marauders i straty są po obu stronach. Riptide powoduje, ze Nightcrawler zapada w śpiączkę, więc rozwścieczony Colossus łamie mu kark. Shadowcat zostaje trafiona jedną z energetycznych włóczni Harpoona i nie może wrócić do materialnej postaci.
X-Factor znajdują wiadomość Artiego i w tunelach ratują Rusty'ego i Skids przez Freedom Force. Podczas gdy Angel i Jean zabierają ich na powierzchnię, Cyclops, Beast i Iceman kontynuują poszukiwania Artiego. Po natrafieniu na grupkę uciekających Morlocków udaje im sie odeprzeć atak Marauders.
Tymczasem Sabretooth rani Calibana, lecz Leechowi i Artiemu udaje sie wciągnąć rannego Morlocka do rury, przez którą Creed się nie przeciśnie. Wśród umierających mutantów Apocalypse odnajduje przyszłą Plagę, członkinię jego Jeźdźców Apokalipsy.
Storm zarządza odwrót, ale prosi Wolverine'a żeby wytropił i przyprowadził jednego z Marauders w celu przesłuchania go. Hangar siedziby studentów Xaviera zostaje zmieniony w szpital polowy. Nawet opatrzeni Morlockowie zaczynają umierać. Illiana teleportowała Moirę MacTaggert, aby pomogła rannym. Jednym z nich jest Colossus, którego pancerz został poważnie uszkodzony. Magneto udaje się naprawić uszkodzenia, lecz w wyniku tej operacji Piotr zostaje sparaliżowany.
Jean i Angel dołączają do reszty X-Factor w samą porę, aby wesprzeć ich w kolejnym starciu z Marauders. Podczas walki Beast, Cyclops i Iceman zostają ranni. Angel mówi Marvel Girl, żeby zabrała rannych w bezpieczne miejsce, on tymczasem poszuka Artiego.
Artie obawia się, że Caliban wykrwawi się, więc opuszcza kryjówkę w poszukiwaniu X-Factor. Leechowi i rannemu Morlockowi z pomocą przychodzi Power Pack, rodzeństwo musiało przebić się przez Sabretootha i Marauders, żeby do nich dotrzeć.
Angel znajduje w końcu Artiego, lecz obaj zostają zaskoczeni przez Marauders. Warren mówi malcowi, żeby uciekał, sam stara się się skupić ich uwagę na sobie. W końcu Marauders dopadają Angela i przybijają jego skrzydła do ścian tunelu. Życie byłemu X-Manowi ratuje interwencja Thora, który przepędza Marauders. Artie pokazuje telepatycznie Thorowi Scotta oraz Jean i wskazuje mu gdzie ma zabrać rannego Angela.
Podczas swej misji wywiadowczej Wolverine odnajduje Morlocka ze zdolnościami uzdrawiania. Tymczasem X-Factor po opatrzeniu ran ponownie schodzą do tuneli i odnajdują rannych Angela, Calibana oraz Leecha. W drodze na powierzchnię spotykają czwórkę ocalałych Morlocków i proponują im przyłączenie się. Nieufni przyłączają się początkowo, lecz później wymykają się z siedziby X-Factor, na ulicy trafiają w sam środek wojny gangów. Podczas walki z policją i X-Factor, która późnej nastąpiła zginęli Berzerker, Blow-Hard oraz Scaleface.
Po przeszukaniu Alei Thor nie znajduje żadnych ocalałych, tworzy więc olbrzymi ognisty podmuch, który oczyszcza tunele z krwi i martwych ciał.
Po krótkim sparingu w tunelach z Loganem, Sabretooth wraca po więcej i atakuje posiadłość Xaviera. Wolverine odpiera go wystarczająco długo, aby Psylocke mogła wyczytać z umysłu Creeda kto jest odpowiedzialny za tą masakrę mutantów.
Poczas całego crossoveru X-Men i X-Factor nie spotykają się i nie wiedzą, że obu drużynom udało się uratować cześć Morlocków.

[Uwagi]
Dziesięć lat po oryginalnej historii czytelnicy w końcu dowiedzieli się, dlaczego Mr. Sinister rozkazał zmasakrować podziemną społeczność. W tym czasie historia Morlocków została uzupełniona, zostali oni stworzeni przez Dark Beasta, mrocznego odpowiednika Hanka McCoy'a, który trafił tutaj z alternatywnej rzeczywistości Age of Apocalypse. Ponieważ Dark Beast z AoA otrzymał wiedzę o genetyce od Sinistera z tamtej rzeczywistości, więc Essex z "właściwej" rzeczywistości rozpoznał w Morlockach swoją pracę. Rozwścieczony tym, że ktoś wykradł i wykorzystał jego badania, rozkazał Marauders zniszczyć ten nieautoryzowany eksperyment.

[Uzupełnienie poprzednich wydarzeń]
Proces Gambita w Uncanny X-Men #350 ujawnia, że to on zebrał Marauders, lecz prowadząc ich do tuneli nie wiedział co zamierzają tam zrobić. Kiedy uświadomił sobie co się stanie uciekł od nich i pośród masakrowanych Morlocków udało mu się uratować dziewczynkę o imieniu Sarah [Późniejsza Marrow - dop. Idanow] przed Sabretoothem.

[Reperkusje]
* X-Men: Podczas gdy Nightcrawler, Shadowcat i Colossus dochodzą do siebie po otrzymanych obrażeniach skład drużyny zmienia się diametralnie. Puste miejsca uzupełnia Psylocke oraz wkrótce Havok, Longshot i Dazzler.
* X-Factor: Życie Angela zmienia się na zawsze. W wyniku odniesionych obrażeń jego skrzydła zostają amputowane. Apocalypse zmienia Warrena w Archangela, swego anioła śmierci, podcas gdy X-Factor uważają, że Angel popełnił samobójstwo.
* New Mutants: Po walce z Magusem Karma opuszcza drużynę, aby odnaleźć swoje rodzeństwo. Kilka lat później odnajduje je w rękach Viper i Spiral.
* Morlocki: Setki Morlocków zginęło podczas masakry, wielu jednak uratowało się i później wróciło do tuneli. Grupy uratowane przez X-Men i X-Factor nie wiedziały o sobie, cześć pod wodzą Callisto udała się na Muir Island, na czele ocalonych przez drużynę Cyclopsa stanął Masque, który zarządził powrót do tuneli.

przygotował: Idanow
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.